Mistrzowie kuchni tajskiej inspiracje do przygotowywania potraw czerpią ze sztuki kulinarnej kultywowanej przez Chińczyków, Hindusów oraz Malezyjczyków. Mimo to kuchnię tę wyróżnia oryginalność i niepowtarzalność. Wszystko dzięki umiejętnie skomponowanym mieszankom przypraw oraz odpowiednio dobranym dodatkom, które sprawiają, że tajska sztuka kulinarna jest znana i ceniona na całym świecie. Smakoszy tej kuchni można spotkać pod każdą szerokością geograficzną, a z biegiem czasu ich grono stale się powiększa o przedstawicieli kolejnych nacji.
Tajskie przyprawy – sekret smaku
Przy przygotowywaniu potraw kuchni orientalnej ogromna role odgrywają tajskie przyprawy. Spośród nich najbardziej znane wśród Europejczyków są kolendra, chili oraz bazylia tajska, różniąca się nieco w smaku i wyglądzie od zioła goszczącego na polskich stołach. Kolendra wzmacnia smak zup i sałatek, a dodatkowych wrażeń smakowych dostarcza miłośnikom kuchni tajskiej stosowanie przyprawy uprażonej na patelni.
Orientalna sztuka kulinarna słynie też ze stosowania mało znanych na Starym Kontynencie ziół i przypraw. Wśród nich największą popularnością cieszą się:
trawa cytrynowa o delikatnym cytrusowym smaku i orzeźwiającym zapachu.
Tajskie przyprawy są też wykorzystywane do przygotowywania past z bakłażana oraz z suszonych krewetek. Stanowią one bazę do przyrządzania różnych dań reprezentujących kuchnię orientalną.
Smaki Tajlandii
Podstawowe smaki w egzotycznych potrawach można uzyskać, stosując odpowiednie tajskie przyprawy. Smak:
słodki jest zasługą dojrzałych ananasów i cukru z trzciny cukrowej;
gorzki powstaje pod wpływem ogórka lub soku z tamaryndowca;
kwaśny tworzy się po zastosowaniu cytryny, mango lub niedojrzałego ananasa;
słony – powstaje dzięki sosowi rybnemu;
pikantny – wygenerowany na skutek dodania do potrawy rozgniecionych papryczek chili.
Tajskie przyprawy dostępne są w postaci świeżej, suszonej lub mrożonej. Do przygotowania past lub mieszanek można wykorzystać blender albo młynek.